Поради для сортування - Як почати і що куди і як

Поради для сортування

Для початку потрібно розділити сміття на сухе й вологе.

Так волога органіка не зіпсує ще придатний до переробки папір або не забрудниться небезпечними речовинами з батарейок.

Органіку варто компостувати, якщо є така можливість. Це найоптимальніше раніше, до того ж – це чудове добриво.

З побутових відходів до сухого потрапить: папір та картон, пластик та полімерні упаковки, скло, кераміка, металеві речі, тканина, деревина, гума.

З папером все більш-менш просто. Більшість паперу, що ми використовуємо переробляється, є лише декілька винятків, які потрібно запам’ятати.

 1. Чеки та квиточки, які виготовлені з термопаперу. Цей вивід паперу є небезпечним, бо він просочений небезпечною речовино ю - бісфенолом-А, штучним естрогеном, що може спричиняти ранній дитячий розвиток та розвиток раку у жінок.

 2. Лотки для яєць, серветки, туалетний папір – тне переробляється, оскільки є вже переробленою сировиною, і структура волокон вже пошкоджена.

 3. Паперовий посуд, оскільки він покритий шаром полімеру. І паперові стаканчики також.

 4. Папір із покриттям – фотокартки, папір із клейкою поверхнею

 5. Тетрапак – оскільки має багато шарів, включаю алюмінієвий та полімерний

Пластик легко сортувати за маркуванням


З'явився запит на роз'яснення сортування пластику, тож ми вирішили поділитися інформацією.

Як правильно сортувати вдома всі 7 типів пластику?

1️⃣ - ПЕТ або поліетилен терафталат.

Його ви, мабуть, бачите щодня в магазинах, бо саме в такій тарі продають більшість газованих напоїв. Він безпечний для харчових продуктів до першого використання. Потім він може виділяти фталати. (Шкідливі речовини, які також містяться в косметиці. Можуть накопичуватись в організмі і призводити до неправильному розвитку в дітей та безпліддя і раку в дорослих) Тому задумайтесь, коли берете молоко на базарі. ПЕТ переробляється і приймається в більшості пунктів прийому нашого міста. Не забувайте промити та скрутити пляшку перед сортуванням.

ПЕТ Пластик


HDPE - поліетилен високої щільності

2️⃣ - HDPE або поліетилен високої щільності.

 

Цей пластик використовують для побутової хімії, молочних продуктів. Є досить безпечний, хоч і може виділяти формальдегіди. Переробляється і є цінною вторинною сировиною. Приймається в Коломиї.


3️⃣ - PVC або полівінілхлорид.

Дуже шкідливий. Заборонений для харчових продуктів. При контакті з гарячими чи жирними продуктами виділяє вінілхлорид і фталати. також може налякати вас діоксинами, бісфенолом-А та ртуттю. З нього роблять труби, вінілові пластинки, віконні профілі. Також ми находили маркування PVC на деяких іграшках, тому перевірте, чим грається ваша дитина. НЕ переробляється. НІ!

PVC або полівінілхлорид


LDPE або поліетилен низької щільності

4️⃣ - LDPE або поліетилен низької щільності.

 

Пакетики, плівки (харчові і будівельні), гнучкі ємкості. Дозволений для харчових продуктів. Відносно безпечний, хоч теж може виділяти формальдегіди. Переробляється. Так, "кульочки" переробляються. Тільки, щоб їх здати вони мають бути чистими і складеними всі в один пакет. Можна здати в нашому місті в багатьох пунктах.


5️⃣ - PP️ або поліпропілен.

Один із найбезпечніших пластиків, оскільки він інертний. Це стаканчики, іграшки, контейнери і тара. Рекомендується для харчових продуктів. Переробляється. Можна здати в нашому місті.

PP️ або поліпропілен


P️S або полістирол

6️⃣ - P️S або полістирол

 

Це контейнери, кришечки для кави, одноразовий посуд - стаканчики, виделки та ін. Дозволений для холодних харчових продуктів. А при контакті з гарячим чи спиртом - виділяє стирол та хімічний естроген. Дуже небезпечні речовини. Тому зважайте, як ви використовуєте одноразовий посуд. І знімайте кришечку для кави зі свого стаканчика. Переробляється. Можна здати в нашому місті.


7️⃣ - Other або інші.

Це загальне позначення пластиків інших типів непоширених пластиків. Не переробляється.

Other або інші.


Не приймається пластик БЕЗ маркування або пластик, тип якого неможливо визначити.
Перед здачею тара повинна бути чистою.
Пластик основних типів приймають в пункті на вул. Перемоги, 3 (біля торговиці), вул. Довга, 6 (масив Леонтовича). ПЕТ пластик - на вул. Симоненка 2/1(масив Гомін) та бульвар Лесі Українки 4(біля Площі Героїв).

 

Не переробляються також фантики і технічний пластик – такий як оббивка побутових приладів - бо це акрилонітринбутадієнстиролу – девятка в трикутнику. Також не переробляються соломинки, блістери від таблеток та дойпаки ( з алюмінієм і без ) – це всі упаковки від кетчупу та майонезу відповідно.

Тобто все, що переробляється - відсортовуємо і здаємо в пункт прийому. Решта – на смітник.

Про скло

Зі склом теж просто як і з папером:

Переробляються різні пляшки, банки, флакони від медикаментів чи парфумів і посуд(якщо це не термоскло для духовки)

Не переробляється в основному скло з домішками або напиленням:

 1. Термоскло

 2. Захисне скло (для телефонів)

 3. Дзеркала

 4. Кришталь (це не скло)

 5. тоноване

З металів майже все переробляється, окрім алюмінієвої фольги.

До звичайного сміття не можна викидати такі побутові речі як батарейки, люмінісцентні лампочки, градусники. Їх потрібно здавати у спеціальні пункти або контейнери чи віддавати службам на утилізацію. Адже потрапляння іх на сміттєзвалище, принесе більшу шкоду середовищу ніж будь-який інший тип відходів.