А скільки на екологію?

1280px-Коломия._Площа_Відродження._Вид_на_Ратушу

Хуткий розбір фінансового звіту міськради 2022. 

У вільному доступі на сайті Коломийської Міської Ради з’явився документ, що фіксує усі минулорічні видатки.

Нам, ясна річ, стало цікаво, скільки грошей вділили у екологічний сектор та на що саме їх витратили. Розбираймося разом.

 У статті були використані дані з офіційного сайту Коломийської міської ради. Аналізувались усі цільові кошти (тобто без адмін витрат) витрачені Управлінням комунального господарства за 2022 рік, включаючи усі бюджетні програми, за реалізацію яких відповідальне Управління.

Причому у 2022 році усі 100% коштів програми “Охорона навколишнього природнього середовища та рацінальне викорситання ресурсів” пішли на каналізаційні роботи, а загалом її фінансування в порівнянні з 2020 роком скоротилось з 4 до 1,5 млн.

З діаграми бачимо, що левову частку бюджету розподілили між послугами Водоканалу (мова йде про будівництво нових водопроводів, закупівлю спецтехніки тощо) та іншими видами робіт, серед яких ремонти автобусних зупинок, капітальний ремонт площі Відродження, ремонтно-реставраційні роботи систем опалення та інше. З усіма видами робіт та сумами, можна ознайомитися у звіті вище. Ми тим часом, візьмемо фокус, на екологічних видатках.

 

 

 

 

діаграма бюджет 2

Як бачимо, найбільше ресурсу посадовці спрямували на санітарну очистку стихійних сміттєзвалищ. На другому місці – ремонт об’єктів благоустрою (згідно звіту минулоріч у Коломиї стало на 28 сміттєвих урн більше та на одну клумбу більше). Далі – догляд за 

озерами, парками та скверами.
Давайте на хвильку зупинимось на крайньому пункті. Згідно зі звітом “провівся догляд за парками Шевченка та Трильовського та парком по вулиці Тарабалки.” Без уваги не залишились й озеро в парку Шевченка та озеро ім. Руфа.

Особливу увагу закцентуємо на пукті з послугами по озелененню, позаяк, алгоритми висадження та зрубки дерев у Коломиї залишаються достоту нез’ясовними, що неодноразово викликало обурення у громадськості.
Згідно звіту було: 

 • проведено формувальну обрізку дерев – 1612 шт;
 • видалено аварійних дерев – 697 м³ ;
 • викорчувано пнів – 163 шт;
 • очищено ділянок від самосіву, гілок, листя, та сміття – 522244 м² ;
 • посаджено квітів – 1277,76 м²;
 • скошено газонів 438443 м²;
 • проведено догляд за деревами і кущами – 1052 шт.;
 • проведено стрижку живоплоту 14802 м.кв.;
 • проведено догляд за квітниками – 4074,06 м²;
 • облаштовано газони – 113995 м²;
 • посаджено дерев – 150 шт; 
 • проведено знищення бур’янів за допомогою отрутохімікатів – 5005 м².

Окрім того майже 370 тис. грн. спрямували на винищення отруйного борщівника. Відтак у 2022-му цієї рослини поменшало на 69 799 м².

Поза тим, минулоріч місцева влада запланувала виділити 199 тис.грн на очистку русел річок. Утім, згідно звіту, касові видатки за цією статею дорівнювали нулю, мовляв, “по даному об’єкту зобов’язання не проведені органами державного казначейства як касові видатки”. Себто, річок не почистили?

На новітні підземні смітники витратили майже 845 тисяч. Утім, обійшлися без зайвої мороки – себто облаштування тих-таки смітників під роздільне сортування.Впорядкували й відкриті водовідвідні канави. “Частково впорядковано водовідвідні канави з видаленням самостійних дерев по вул. Сарма-Соколовського та вул. Маковея”, – йдеться у звіті.

На думку керівника ГО “Ecogvalt” Максима Вердеша потрібно вділяти значно більші кошти на інвентаризацію зелених насаджень, імплементацію баків для сортування у місті. А ще – на переробку небезпечних відходів (батарейки, ртутовмісні лампочки тощо), користаючи успішними прикладами Полтави та Хмельницького.

.“Каналізаційні роботи важливі, але поза тим не вважаю слушним збувати кошти лише на це”, – додає Максим.

“Підсумовуючи, програму треба переглядати, бо, як на мене, там є рудиментарні пункти, як от “охорона повітря”, адже підприємств у Коломиї не так вже й багато. Тим часом критично важливо звернути увагу на факт забруднення повітря внаслідок паління листя. Скажімо, розробити проєкт для міського компостування, що насправді коштуватиме місту мізер. Це дасть людям альтернативу.”

 Авторка матеріалу – Ніка Кричовська