Батарейки чи депутати,… здавайтеся!

      Зовсім нещодавно ми опублікували статтю про Законодавство України та відходи, у якій йшлося про запровадження європейського шляху поводження з відходами по всій Україні. Коли ми захотіли дізнатися, як просувається вся ця затія, інформації спочатку, на жаль, не знайшли. Та зовсім нещодавно все ж натрапили, тож поділимося й з вами.

 

     Громадська організація “Батарейки, здавайтеся!” (українська громадська соціальна ініціатива, діяльність якої спрямована на впровадження культури належної утилізації небезпечних побутових відходів в Україні, популяризацію збору відпрацьованих елементів живлення, їх переробки та поширення ідей соціального підприємництва в цій галузі) на початку цього місяця у своєму Фейсбуці оприлюднила допис про те, що розпочинає збір підписів під листом Президенту та депутатам Екокомітету, щоб зрушити з місця сміттєву реформу в Україні. Значить, реформа стоїть на місці, а отже  – щоб щось отримати, потрібно вжити заходів. 

 

     Нагадуємо, що закон може допомогти розставити сотні тисяч сміттєвих контейнерів для роздільного збору відходів по всій країні та зрушити сферу переробки з місця. Причинами затримки впровадження реформи, за словами організації, є суперечки між бізнесами та муніципалітетами, які будуть залучені в процес створення системи збору та переробки упаковки. Але проблема в тому, що поки вони сперечаються, інші галузеві реформи, як, наприклад, Закон України про відходи батарей та акумуляторів, не можуть бути ухвалені. Саме тому “Батарейки, здавайтеся!” вимагають лідерської позиції від Президента України та депутатів-представників Екологічного комітету Верховної Ради: провести публічний процес ухвалення поправок та проголосувати за рамковий Закон про Відходи у 2 читанні до кінця року, щоб розблокувати решту реформ. 

 

     Через 5 днів 51 громадська організація та 802 небайдужих українця з усіх куточків країни приєднались до їхнього звернення розблокувати сміттєву реформу. 12 листопада, попри 1400 підписів українців, депутати все одно блокували процес розгляду на підкомітеті Верховної Ради. Тому “Батарейки, здавайтеся!” запрошували представників організацій спільноти та всіх охочих долучитись до перегляду засідання Громадської Ради при Мінекології, під час якого потрібно нагадати про закон та з’ясувати причини затримки впровадження реформи.

 

     Також організація нагадала основну ідею реформи, яка могла би врятувати Україну від безкінечного захоронення відходів. Вона полягає в тому, щоб:

  • зобов’язати виробників та імпортерів товарів самостійно організувати їх збір та переробку, заклавши вартість переробки в ціну товарів (як у Європі);
  • зробити високий та прозорий тариф на захоронення відходів на звалищах чи на спалювання, який включає екологічні заходи на цих об’єктах підвищеної небезпеки;
  • контролювати весь цей процес, щоб унеможливити псевдоутилізацію та порушення.

 

     Цей процес давно пройшла Європа, він базується на більш ніж 30-річному досвіді наших західних сусідів. Та проблема в тому, що частині компаній, які зараз володіють полігонами/звалищами та вивозять комунальне сміття в Україні, така реформа не вигідна. Вони хочуть залишити розрахунок вартості вивезення відходів таким ж непрозорим, яким він є зараз, і монополізувати весь потік сміття на свої підприємства, за рахунок чого ще більше підвищити тариф для людей.

     

     Що з цього вийде – будемо стежити. Та ми радимо не тільки спостерігати, а й брати активну участь у творенні майбутнього нашої країни. “Батарейки, здавайтеся!” втілюють реформу, щоб за збір та переробку батарейок платили їх виробники з доходів від продажу (як це працює у Європі), та вже зараз створюють можливість для відповідальних компаній збирати батарейки у своєму офісі на гарантовану переробку – проект “Коробочки”: 1 коробочка рятує до 8 000 м² землі від безповоротного забруднення токсичними речовинами та коштує 5000 тис. грн. У вартість Коробочки входять: переробка 10 кг батарейок на заводі GreenWEEE в Румунії; спеціалізована картонна коробочка на 10 кг батарейок, яка брендується логотипом компанії, що обирає проект Коробочки для обслуговування; вивіз батарейок кур’єром, коли коробочка стає наповненою.

 

     Життя стає більш свідомим, коли розумієш, що від тебе залежить багато, що висловлені публічно думки, підтримка, дії мають-таки значення як для тебе особисто, так і для держави та планети. Не здавайтеся!

 

Сайт організації “Батарейки, здавайтеся!” — http://batareiky.in.ua/post/boxes 

 

Сторінка у Фейсбуці “Батарейки, здавайтеся!” — https://m.facebook.com/batareiky/

 

Посилання на збір підписів під Публічним зверненням до Екологічного комітету Верховної Ради та Президента — https://docs.google.com/forms/d/1knmVGWETsKS0hxZQKKX5f9XR2N5HwuhOG4sj-g2pDek/viewform?fbclid=IwAR1_1NZrTtppepCXKyrkgyKUSXJc6mGs7Cx8vwelnCAc1g1DT1ijdyq76Lk&edit_requested=true 

 

ГО “Екоґвалт”