Куди зникають дерева?

“Гра в бісер”* в Коломийській міській раді. Куди зникають дерева у місті?

Колись, читаючи книги Еріха Марії Ремарка, важко було уявити, що життя може тривати навіть під час війни. Зараз, коли ми самі опинилися в таких умовах, розуміємо, що воно не те що може, а повинне продовжуватись. На вулиці прекрасна пора для того, щоб працювати просто неба, гуляти вуличками рідного міста. Усе б нічого, та знаходяться закутки, прогулянка якими викликає шок і тотальне нерозуміння влади.

З початком 2022 року міський голова Богдан Станіславський розпочав кампанію з озеленення міста, куди запросив і нас, активістів, провідників між містянами і владою та комісію з озеленення. До неї входять комунальне підприємство “Зеленосвіт”, обласний еколог та працівники міської ради. Команда мала б вирішувати питання зрізання дерев. Мета – не видаляти здорові дерева, а радше лікувати хворі, правильно здійснювати обрізку, сприяючи росту, зрубувати планувалося лише дійсно небезпечні для мешканців дерева. У результаті маємо повний хаос: на нарадах команди вирішують не діяти радикально, а зосереджуватися на лікуванні дерев, та потім рослини зникають з вулиць, залишаючи на згадку про себе тільки пеньки.

Так сталося зі столітніми деревами на бульварі Лесі Українки, а пізніше – з деревами на вулиці Січових Стрільців, 50А біля меморіального комплексу воїнам-афганцям. Ми подали інформаційний запит до міської ради про направлення дозвільних документів. Нам надали висновок комісійного обстеження зелених насаджень на цій вулиці. За ним: дерева були видалені через свій аварійний стан, сухість, втрату декоративної цінності, становлення небезпеки для автомобільного транспорту та загрози життю пішоходів. За документами, видалили 4 ясеня. При тому, що росли там верби, та й такої загрози, яку описала комісія, вони не становили.

Містичне зникнення дерев сталося й на вулиці Романа Шухевича, 76. Мешканці пам’ятають, що за цією адресою була розташована поліклініка. Згодом її зачинили, а на місці закладу мали зробити архівне приміщення. Зараз же на цьому місці триває будівництво готелю. Ми також подали інформаційний запит про направлення дозвільних документів на видалення дерев. Після комісійного обстеження зелених насаджень за цією адресою було винесено вирок для 9-ти дерев (4 липи, 2 граби, 3 ясеня). Що не так з цими деревами? Вони, негідники, ростуть на тротуарі, біля дороги мають значні пошкодження, дуплавість, а щонайцікавіше – прилягають до об’єкту будівництва і можуть завдати збитків приміщенню, транспорту, становлять загрозу життю пішоходів через досягнення своєї вікової межі. Впевнені, що якби не будівництво, то дерева становили б менше загрози. Цікавим фактом є те, що заявник сплатив відновну вартість у розмірі 18 520,50 грн та зобов’язується посадити молоді зелені насадження. Ми, як завжди, тримаємо руку на пульсі і вже не дивуємося ні нахабності, ні хабарям.

Сумним фактом є те, що представники міської ради не зацікавлені в побудові діалогу з нами, активістами. Мабуть, поки ми не запропонуємо “сплатити відновну вартість”, то його й не варто очікувати. Виглядає, що мешканці міста піклуються про дерева більше, ніж самі представники комісії.

Питання вирішуються не те що автономно, радше авторитарно. Діалог з міською радою відбувається у форматі інформаційних запитів з нашої сторони або очікування інформації у соціальних мережах міського голови Богдана Станіславського. Поки ми стежимо за інформацією у Facebook, дерев на вулицях нашого міста стає все менше і менше. Комісія з озеленення потребує як мінімум двох речей: фахових спеціалістів, які знають, як правильно обрізати дерева, не приносячи їм шкоди, і вміють відрізнити, даруйте, ясен від верби та небайдужості до майбутнього рідного краю.

Крім того, за словами Богдана Станіславського, найближчим часом планується зріз хворих дерев у парку імені К. Трильовського та парку Т. Шевченка. За оцінкою запрошених експертів, їх там багато, в межах 400 дерев.

Що можемо ми? Запитувати, шукати причини, робити розголос у разі недбалого видалення дерев, досліджувати і вивчати принципи правильного обрізання та лікування дерев. Ніколи не мовчати. Байдужість породжує безкарність. Тому, дійте й ви: фіксуйте акти знущання над деревами та надсилайте нам. І пам’ятайте: майбутнє твориться прямо зараз нашими руками.

*Алюзія на книгу Германа Гессе з однойменною назвою, в якій спільнота інтелектуалів та гравців у бісер відгороджується від реальності, у той час як реальні проблеми насуваються на світ. У книзі присутня критика освіти, коли знання були поверхові, час процвітання дилетантів. З іншого боку описується занадто відірваний від реальності світ гравців у бісер, який мав виправити ситуацію, а замість цього став закритим мистецтвом, що вимагає довгого навчання, яке не здатне зрозуміти населення. Гравці перетворюються на закриту нову аристократію. Спроба знайти компроміс між цими двома світами залишається відкритим питанням.

 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».