Впевнені, що Вам уже не потрібно розповідати, навіщо сортувати сміття. Усі ми прекрасно знаємо, яка картина у світі. Щодо ситуації в Україні, то вона теж залишає бажати кращого. У нас, на жаль, відсутня масова інфраструктура для збору, сортування, переробки і безпечного захоронення відходів. Доводиться шукати малі організації, до яких не завжди зручно звозити сміття. На щастя, у нас в Коломиї таке місце є — на вулиці Мазепи 321. Тож ми в цьому плані щасливчики. Головне тепер — бажання сортувати.
Почнемо із загальних правил.
Запам’ятайте: потрібно розділяти органічні відходи (вологе сміття) та сухе сміття. Про те, що робити з органічними відходами, у нас уже була стаття.
Щодо сухих відходів — гайда розбиратись, що це, скільки видів налічують та що з ними робити.
До сухого сміття відносять:
- папір та картон;
- пластик та полімерні упаковки;
- скло;
- метал;
- небезпечні відходи.
Перш, ніж приступимо до категорізації кожного виду, домовмося завжди брати до уваги, що всі тари потрібно здавати у чистому вигляді (для цього обов’язково промивайте все від залишків їжі та жиру, видаляйте етикетку, кришку), ущільнюйте сміття, щоб воно займало менше місця (сплющуйте тетрапак, металеві банки, скручуйте пляшки з пластику) та збирайте окремо пластикові кришки.
Папір — це газети, каталоги, журнали, зошити, конверти, книжки без твердої обкладинки, картонні ящики та коробки, паперові пакети. Щоб підготувати його до сортування, потрібно зім’яти та скласти в окремий пакунок.
Проте, є кілька винятків: чеки та квитки, які виготовлені з термопаперу, не переробляються. Цей вид паперу є небезпечним, тому що він просочений небезпечною речовиною — бісфенолом-А, штучним естрогеном, що може спричиняти розвиток раку в жінок. Лотки для яєць, серветки, туалетний папір — також не переробляються, оскільки є переробленою сировиною, структура волокон якої вже пошкоджена. Паперовий посуд та картонні тари для напоїв також належать сюди, оскільки вони покриті шаром полімеру. Упаковки від цигарок, пергамент, вологий чи забруднений папір і картон, фольгу та копіювальний папір, плівку, фотографії, використані шпалери, на жаль, також не переробиш. Tetra Pak належить до категорії «пластик», оскільки має в собі шар алюмінію та полімеру.
Ідемо далі. Пластик — це упаковки продуктів харчування, косметики, техніки та побутової хімії тощо. Пластик має 7 основних видів, з яких переробляти можна 1,2,4,5,6. Потрібно розібратись, з якого саме виду пластику виготовлена річ. Для цього необхідно знайти на ній маркування (трикутник з цифрою від 1 до 7 всередині та літерами внизу. Зустрічаються випадки, коли є лише літери). Не забувайте промивати упаковки від соків, молочної продукції, після чого скласти їх так, щоб вони стали пласкими. Пластикові кришки потрібно збирати окремо.
1 — ПЕТ або поліетилентетрафталат. Його ви, мабуть, бачите щодня на полицях магазинів, бо саме в такій тарі продають більшість газованих напоїв. Він безпечний для харчових продуктів до першого використання. Потім він може виділяти фталати — шкідливі речовини, які також містяться в косметиці. Вони можуть накопичуватись в організмі і призводити до неправильному розвитку в дітей та безпліддя й раку в дорослих. ПЕТ переробляється і приймається в нашому місті.
2 — HDPE або поліетилен високої щільності. Цей пластик використовують для побутової хімії, молочних продуктів. Є досить безпечний, хоч і може виділяти формальдегіди. Переробляється і є цінною вторинною сировиною. Також приймається в нашому місті.
3 — PVC або полівінілхлорид. Дуже шкідливий. Заборонений для харчових продуктів. При контакті з гарячими чи жирними продуктами виділяє вінілхлорид і фталати. Також може містити в собі діоксини, бісфенол-А та ртуть. З нього роблять труби, вінілові пластинки, віконні профілі. Також були випадки, коли знаходили маркування PVC на деяких іграшках, тому перевірте, чим грається ваша дитина. НЕ переробляється!
4 — LDPE або поліетилен низької щільності. Пакетики, плівки (харчові і будівельні), гнучкі ємності. Дозволений для харчових продуктів. Відносно безпечний, хоч теж може виділяти формальдегіди. Переробляється. Так, “кульочки” переробляються. Тільки, щоби їх можна було здати, вони мають бути чистими і складеними всі в один пакет. Можна здати в нашому місті.
5 — PP️ або поліпропілен. Один із найбезпечніших пластиків, оскільки він інертний. Це стаканчики, іграшки, контейнери і тари. Рекомендується для харчових продуктів. Переробляється. Можна здати в нашому місті.
6 — P️S або полістирол. Це контейнери, кришечки для кави, одноразовий посуд: стаканчики, виделки та ін. Дозволений для холодних харчових продуктів, але при контакті з гарячим чи спиртом виділяє стирол та хімічний естроген, які є дуже небезпечними речовинами. Тому зважайте на те, як ви використовуєте одноразовий посуд, знімайте кришечку для кави зі свого стаканчика. Переробляється, можна здати в нашому місті.
7 — Other або інші. Це загальне позначення пластиків інших типів непоширених пластиків. Не переробляється.
Не переробляються також обгортки від цукерок і технічний пластик, такий як оббивка побутових приладів (бо це акрилонітрилбутадієнстирол – девятка в трикутнику). Також не переробляються соломинки, блістери від таблеток та дойпаки (з алюмінієм і без) — це всі упаковки від кетчупу та майонезу.
До скла належать пляшки та банки від напоїв, косметики та ліків, бите скло (його треба скласти окремо в прозору скляну банку з кришкою). Вони переробляються. Не переробляється в основному скло з домішками або напиленням: термоскло, захисне скло (для телефонів), дзеркала, кришталь (це не скло), тоноване скло, лампочки, віконне та листове скло.
Метал — залізні кришки, алюмінієві та консервні бляшанки, будь-які металеві предмети. Не забудьте очистити їх від залишків їжі, максимально спресувати та скласти в окремий пакунок. Не кладіть не до кінця спорожнену тару!
Небезпечні відходи — ртутні термометри, батарейки, люмінесцентні лампи, невикористані ліки, фарби, залишки масел та масляні фільтри, рештки клею та розчинників; хімікати та пестициди, ABS (будь-яка стара побутова техніка, праски, навушники, телефони, ноутбуки). Всіх їх потрібно зібрати у пакунок та віддати у спеціальний пункт збору особливо небезпечних відходів. Пошкоджені чи розбиті ртутні термометри, які потрібно тримати окремо, у щільно закритій скляній банці з водою. Потрапляння таких відходів на сміттєзвалище, принесе більшу шкоду середовищу, ніж будь-який інший тип відходів.
Сподіваємось, що змогли пролити трохи світла на таку страшнючу тему, як “сортування сміття”. Бажаємо незмінно залишатися усвідомленими в кожному своєму виборі.
Авторство: Веркалець Ірина
Громадська Організація “Екоґвалт”