Справедливості немає меж

Чи стикалися ви коли-небудь у своєму житті з несправедливістю? Звісно ж, що за безглузде питання. У цій статті ми хочемо розповісти про недбалість зі сторони міської влади, з якою нам довелося зіткнутися.

   Як діє громадський бюджет
До початку повномасштабного вторгнення у Коломиї діяла функція громадського бюджету. Це означало, що кожен житель рідного міста мав право взяти участь у розподілі коштів місцевого бюджету через власний соціальний проєкт. Головна умова: він повинен стосуватися всіх мешканців та мати інфраструктурний напрям. Тобто, це міг бути простір для відпочинку чи організація дозвілля населення, заходи з енергозбереження, покращення екологічної ситуації та інші суспільно-корисні соціальні проекти. Кошти виділялися для малих (до 400 тис. грн.) та великих проектів (від 400 тис. грн. до 1 млн. грн.). Фінансування отримував проєкт, що набирав найбільшу кількість голосів мешканців. Звучить як ідеальний приклад прямої демократії, чи не так? Здається, кращого прикладу партнерських відносин з органами місцевої влади і не придумати. Тож розберімося далі.

   Опис проєкту
У 2020 році ми подали проєкт з закупівлі сортувальних баків для сміття. Заручившись підтримкою Space Up, за місяць зуміли донести важливість сортування сміття для мешканців. Мешканці віддали більшість своїх голосів за наш проєкт, а отже, він переміг. Планувалось витратити 330 тис. грн. для закупівлі баків трьох типів: для скла, макулатури та пластику. Був оголошений тендер — обов’язкова процедура для державних органів влади щодо проведення публічних закупівель. Планували закупити 7 комплектів сортувальних баків на оголошену вартість. В результаті, виконавчому комітету вдалося купити 12 комплектів сортувальних баків за ці ж кошти. В Україні існує система ProZorro для висвітлення тендерних процесів та мінімізації ризиків корупційного впливу. Тендерну закупку сортувальних контейнерів можна переглянути тут.

   Виконання умов проєкту владою
Доставка сортувальних баків була здійснена в період до 30 червня 2021 року. До вересня 2021 року вони були на балансі виконкому, після чого передані комунальному підприємству “Полігон екологія”. Сортувальні контейнери отримали, скоро розкладемо у громадських місцях і у нас буде сортуватись сміття, еге ж? Ми теж так подумали, але далі ще цікавіше.

Ми зверталися до комунального відділу міської ради з приводу проведення конкурсу на обслуговування цих баків. На що отримали відповідь, буцімто у них не проводять таких конкурсів. Що ж, нехай. Звернулися до КП “Полігон Екологія” з питанням чи будуть вони обслуговувати їх. На що отримали відмову і запевнення нас у тому, що “Полігон Екологія” займається тільки вивезенням сміття, а не вторинною сировиною. Моя хата скраю, а сміття хай хоч гора буде, ми не займаємося вторсировиною. Що це, як не недбальство? “Куди подінуться контейнери?”, — спитаєте ви. Залишаться на балансі комунального підприємства, звісно ж.

   Про оренду баків
В нашому місті є підприємці та підприємиці, які можуть взятися за обслуговування цих баків. Є небайдужі люди, які готові робити це за власні кошти. Наступним логічним кроком мало б стати проведення конкурсу на обслуговування, де стало б прозоро видно, хто може займатися сортуванням та вивезенням сміття з цих баків. А оскільки вони знаходяться у власності комунального підприємства, ми запитали чи могли б вони надати нам їх в оренду після проведення конкурсу. На що нам відповіли, що так, вони можуть, не робитимуть ніякої націнки, проте, прийдеться кожного місяця сплачувати амортизаційні витрати, що становлять 6500 грн в місяць за 36 штук (12 комплектів) сортувальних контейнерів. Так цього вимагає закон.

Як наслідок, зараз ці баки знаходяться на складі комунального підприємства і чекають на свою кращу долю. Якщо ми не втрутимося, то на них чекає експлуатація як звичайних баків для сміття. Після стількох докладених зусиль віддавати їх на поталу байдужим людям нам не хочеться.

   

   Думка юриста з приводу нашої проблеми

Тому ми задали декілька питань юристу, який пояснить нам, що ми можемо зробити у даній ситуації.

   Чи можемо ми зробити так, щоб Міська рада зробила конкурс на обслуговування баків вторсировини? Чи можливо їх надати в оренду? Якщо так, то за яку ціну?

Відповідно до п. 10,11,12 ч. 1 ст. 1 Закону України (надалі – ЗУ) «Про оренду державного та комунального майна» оренда – речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов’язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк; орендар – фізична або юридична особа, яка на підставі договору оренди бере майно у користування за плату на певний строк; орендодавець – юридична особа, яка на підставі договору оренди передає майно у користування за плату на певний строк.

Виходячи зі змісту ч. 5,6 ст. 2 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» оренда здійснюється на основі принципів законності, відкритості та прозорості, рівності та змагальності, державного регулювання та контролю, врахування особливостей об’єктів державної та комунальної форм власності, захисту економічної конкуренції, створення сприятливих умов для залучення інвестицій, повного, своєчасного, достовірного інформування про об’єкти оренди та порядок передачі їх в оренду, забезпечення конкурентних умов оренди та інших видів договорів. Галузеві особливості оренди державного та комунального майна можуть встановлюватися виключно законами.

В ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» визначено наступний перелік об’єктів оренди: єдині майнові комплекси підприємств, їхніх відокремлених структурних підрозділів; нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення, а також їх окремі частини); інше окреме індивідуально визначене майно; майно, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації) (далі – майно, що не увійшло до статутного капіталу), а також майно, заборонене до приватизації, яке може при перетворенні державного підприємства в господарське товариство надаватись такому товариству на правах оренди; майно, щодо якого до статутного капіталу внесено право господарського відання на майно; майно, закріплене на праві господарського відання за акціонерними товариствами та їхніми дочірніми підприємствами у процесі їх утворення та діяльності, – без права викупу та передачі в суборенду орендарем.

В ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» зазначено, що суб’єктами орендних відносин є: орендар, орендодавець, балансоутримувач, уповноважений орган управління, представницький орган місцевого самоврядування або визначені ним органи такого представницького органу, Кабінет Міністрів України або орган державної влади, визначений Кабінетом Міністрів України.

У статті 6 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» врегульовано порядок передачі майна в оренду. Виходячи зі змісту цієї статті, ініціаторами оренди майна можуть бути потенційний орендар, балансоутримувач, уповноважений орган управління та/або орендодавець.

Потенційний орендар, зацікавлений в одержанні в оренду нерухомого або індивідуально визначеного майна, звертається до орендодавця із заявою про включення цього майна до Переліку відповідного типу згідно з Порядком передачі майна в оренду. Орендодавець протягом трьох робочих днів з дати отримання відповідної заяви передає її балансоутримувачу такого майна.

Балансоутримувач може прийняти рішення про намір передачі майна в оренду за власною ініціативою, з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач. Відсутність погодження або відмови у погодженні уповноваженого органу управління протягом 40 робочих днів з дати направлення звернення балансоутримувача про таке погодження вважається погодженням уповноваженого органу управління рішення балансоутримувача про намір передачі майна в оренду.

У разі якщо ініціатором оренди майна є орендодавець, такий орендодавець звертається до балансоутримувача майна із заявою про включення цього майна до Переліку відповідного типу відповідно до Порядку передачі майна в оренду. Прийняття рішення балансоутримувачем про намір передачі майна в оренду та погодження такого рішення відбуваються у порядку, встановленому частиною другою цієї статті. У разі якщо ініціатором оренди майна є уповноважений орган управління, то такий уповноважений орган управління надає балансоутримувачу рішення про доцільність передачі майна в оренду, яке є погодженням уповноваженого органу управління рішення балансоутримувача про намір передачі майна в оренду.

Щодо ціни, слід звернути увагу на пункт 14 Постанови Кабінету Міністрів України № 630 від 28.04.2021 р. «Деякі питання розрахунку орендної плати за державне майно», виходячи з якого, розмір річної орендної плати у разі оренди іншого окремого індивідуально визначеного майна (крім транспортних засобів) встановлюється на рівні 12 відсотків вартості об’єкта оренди (+амортизаційні витрати).

Згідно з абз. 6 п. 52 Постанови Кабінету Міністрів України № 630 від 28.04.2021 р. «Деякі питання розрахунку орендної плати за державне майно», якщо об’єктом оренди є окреме індивідуально визначене майно (крім транспортних засобів), то розмір стартової орендної плати визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати. Розмір стартової орендної плати для транспортних засобів визначається згідно з абзацами першим – п’ятим цього пункту.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 8 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» вартістю об’єкта оренди для цілей визначення стартової орендної плати є його балансова вартість станом на останнє число місяця, який передує даті визначення стартової орендної плати.

Балансоутримувач потенційного об’єкта оренди обов’язково здійснює переоцінку такого об’єкта у разі, якщо: у об’єкта оренди відсутня балансова вартість або залишкова балансова вартість об’єкта оренди дорівнює нулю або залишкова балансова вартість об’єкта оренди становить менше 10 відсотків його первісної балансової вартості (балансової вартості за результатами останньої переоцінки).

Чи має значення те, хто буде їх обслуговувати, якщо вони знаходяться на балансі КП «Полігон Екологія» та заявка з приводу громадського бюджету наголошувала про роздільне сортування сміття?

Оскільки Ви перемогли в громадському бюджеті, то на підставі рішення Коломийської міської ради здійснювали закупівлю в межах вашого проекту і ви можете наголошувати на тому, що предмет закупівлі повинен використовуватись виключно для цілей, які передбачених проєктом.

Проаналізувавши ситуацію, можна виділити наступні аргументи:
перемога проектної заявки, у якій наголошувалось на вищезгаданому; рішення Коломийcької міської ради; наявність закупівлі, яка була націлена на виконання проєкту.

Якщо формувати договір про обслуговування баків, то між якими сторонами він має бути підписаний?

Предмет договору буде знаходитись на позабалансовому активі Вашої організації.
Договір підписується між балансоутримувачем та орендарем (переможцем конкурсу).

Отже, юридично у нас наполовину зв’язані руки. Єдине, що залишається – продовжувати діалог та намагатися здобути згоду КП “Полігон Екологія” на пом’якшення умов оренди. У нас є право наголошувати на тому, що баки для сортування сміття, мають використовуватись саме для сортування і нічого іншого, бо це і було ціллю проєкту. Цим ми і продовжимо займатися.

 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу»